GRM31MR71H184MA01L
Mfr.Part #
GRM31MR71H184MA01L
Description
CAP CER MLCC
Ceramic Capacitors
Factory Lead Time :
10 Weeks
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Tolerance :
20%
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Multilayer :
yes
Operating Temperature (Max) :
125°C
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Characteristics Code :
X7R
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
180nF
Terminal Shape :
WRAPAROUND
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
1.6mm
Dielectric :
X7R
Package / Case :
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 4 weeks ago)
Voltage - Rated DC :
50V
Length :
3.2mm
Number of Terminations :
2
Thickness :
1.15mm
Surface Mount :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
GRM31MR71H184MA01L
Murata Electronics GRM31MR71H184MA01L
180nF Ceramic Capacitor 20% 15% ppm/°C 2 Terminations 1206