GRM31MR71H184KA01L
Mfr.Part #
GRM31MR71H184KA01L
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.18UF 50V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±10%
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Thickness :
1.2446mm
Mount :
Surface Mount
Depth :
1.6mm
Voltage - Rated DC :
50V
Case Code (Imperial) :
Material :
Ceramic
Capacitance :
0.18µF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.049 1.25mm
Length :
3.2mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
e3
Height :
950μm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Radiation Hardening :
No
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Termination :
SMD/SMT
HTS Code :
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 1 month ago)
WRAPAROUND
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Coefficient :
X7R
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
GRM
Murata Electronics GRM31MR71H184KA01L
GRM 0.18μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)