GRM31MR71H104KA01L
Mfr.Part #
GRM31MR71H104KA01L
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Thickness (Max) :
0.049 1.25mm
Temperature Coefficient :
X7R
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Temperature Characteristics Code :
X7R
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Applications :
GENERAL PURPOSE
Thickness :
1.2446mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Lifecycle Status :
TO BE DISCONTINUED (Last Updated: 1 month ago)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±10%
Multilayer :
yes
Series :
GRM
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated DC :
50V
HTS Code :
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Height :
1.15mm
Depth :
1.6mm
Capacitance :
0.1μF
Murata Electronics GRM31MR71H104KA01L
GRM 0.1μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
GRM31MR71H104KA01L Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.This coefficient equals X7R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 50V allows it to function.
GRM31MR71H104KA01L Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V