GRM31MR71C334MA01L
Mfr.Part #
GRM31MR71C334MA01L
Description
CAP CER MLCC
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated :
16V
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Dielectric :
X7R
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Thickness :
1.15mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
1.15mm
Multilayer :
yes
Length :
3.2mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Termination :
SMD/SMT
Max Operating Temperature :
125°C
Number of Terminations :
2
Surface Mount :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Mounting Feature :
Surface Mount
Pbfree Code :
Voltage - Rated DC :
16V
Width :
1.6mm
Tolerance :
20%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-55°C
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 2 weeks ago)
Temperature Characteristics Code :
X7R
Capacitance :
330nF
Datasheets
GRM31MR71C334MA01L
Murata Electronics GRM31MR71C334MA01L
330nF 16V Ceramic Capacitor 20% 15% ppm/°C 2 Terminations