GRM31MR61C106MA12L
Mfr.Part #
GRM31MR61C106MA12L
Description
CAP CER MLCC
Surface Mount :
yes
Pbfree Code :
yes
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Factory Lead Time :
10 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
16V
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Width :
1.6mm
Thickness :
1.15mm
Number of Terminations :
2
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Length :
3.2mm
Capacitance :
10μF
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Characteristics Code :
X5R
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Dielectric :
X5R
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Tolerance :
20%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Multilayer :
Mounting Feature :
Surface Mount
Operating Temperature (Max) :
85°C
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
GRM31MR61C106MA12L
Murata Electronics GRM31MR61C106MA12L
10μF Ceramic Capacitor 20% 15% ppm/°C 2 Terminations 1206
GRM31MR61C106MA12L Overview
This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is 15% ppm/°C.Powered by voltage of 16V, it can be operated with a voltage of rated DC.
GRM31MR61C106MA12L Features
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V