GRM31MC81C106MA12L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GRM31MC81C106MA12L
Manufacturer
Murata Electronics
Description
CAP CER MLCC
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Factory Lead Time :
10 Weeks
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 3 weeks ago)
Multilayer :
yes
Tolerance :
20%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
22% ppm/°C
Width :
1.6mm
Dielectric :
X6S
Operating Temperature (Max) :
105°C
Capacitance :
10μF
Surface Mount :
yes
Thickness :
1.15mm
Package / Case :
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
16V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Length :
3.2mm
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Temperature Characteristics Code :
X6S
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Mounting Feature :
Surface Mount
HTS Code :
Datasheets
GRM31MC81C106MA12L
Murata Electronics GRM31MC81C106MA12L
10μF Ceramic Capacitor 20% 22% ppm/°C 2 Terminations 1206
GRM31MC81C106MA12L Overview
Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is 22% ppm/°C.This device can operate on voltage - Rated DC of 16V.
GRM31MC81C106MA12L Features
with 22% ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V