GRM31M6T1H272JD01L
Mfr.Part #
GRM31M6T1H272JD01L
Description
CAP CER 2700PF 50V T2H 1206
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated DC :
50V
Case Code (Metric) :
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Dielectric :
T2H
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Depth :
1.6mm
Capacitance :
2700pF
Thickness :
1.2446mm
Height :
1.15mm
Width :
1.6002mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Tolerance :
±5%
Length :
3.2mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max Operating Temperature :
125°C
Thickness (Max) :
0.049 1.25mm
Case Code (Imperial) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
T2H
Voltage - Rated :
50V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Murata Electronics GRM31M6T1H272JD01L
GRM 2700pF 50V Ceramic Capacitor ±5% T2H 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
GRM31M6T1H272JD01L Overview
Ceramic capacitor is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm in size/dimension for this device.An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to T2H.A voltage of 50V is required to operate this capacitor.
GRM31M6T1H272JD01L Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with T2H being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V