GRM31M6P1H122JZ01L
Mfr.Part #
GRM31M6P1H122JZ01L
Description
CAP CER 1200PF 50V P2H 1206
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Termination :
SMD/SMT
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Height :
1.15mm
Thickness (Max) :
0.049 1.25mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
GRM
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Temperature Coefficient :
P2H
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
50V
Multilayer :
yes
RoHS Status :
RoHS Compliant
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Dielectric Material :
Ceramic
Pbfree Code :
yes
Depth :
1.6mm
Thickness :
1.2446mm
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±5%
Mount :
Surface Mount
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
HTS Code :
Case Code (Imperial) :
Capacitance :
1200pF
Temperature Characteristics Code :
P2H
Murata Electronics GRM31M6P1H122JZ01L
GRM 1200pF Ceramic Capacitor ±5% P2H 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
GRM31M6P1H122JZ01L Overview
A program's size/dimension is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm for this device.Its coefficient is P2H and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 50V, it is capable of operating.
GRM31M6P1H122JZ01L Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with P2H being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V