GRM31CZ72A475KE11L
Mfr.Part #
GRM31CZ72A475KE11L
Description
CAP CER 4.7UF 100V X7R 1206
Ceramic Capacitors
RoHS :
Details
Package :
Digi-Reel?
Applications :
GENERAL PURPOSE
Termination Style :
SMD/SMT
Packaging :
MouseReel
Width :
1.6 mm
Temperature Coefficient :
X7R
Brand :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Subcategory :
Capacitors
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Ratings :
Size / Dimension :
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated :
100V
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Product Length :
3.2 mm
Length :
3.2 mm
Murata
Capacitance Tolerance :
10%
Capacitance :
4.7 µF
Series :
GRM
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Status :
Active
Product :
General Type MLCCs
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Tolerance :
±10%
Lead Style :
Failure Rate :
Lead Spacing :
Dielectric :
X7R
Height :
1.6 mm
Product Type :
Ceramic Capacitors
Thickness (Max) :
0.075" (1.90mm)
Product Width :
3.2 x 1.6 x 1.6 mm
Height - Seated (Max) :
Termination :
Standard
Features :
Murata Electronics GRM31CZ72A475KE11L
GRM 4.7 μF 100V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)