GRM31CR72A105MA01L
Mfr.Part #
GRM31CR72A105MA01L
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1UF 100V X7R 1206
Temperature Characteristics Code :
X7R
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±20%
Temperature Coefficient :
X7R
Case Code (Metric) :
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Length :
3.2mm
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
No
Thickness :
1.8034mm
Depth :
1.6mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height :
1.6mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Case Code (Imperial) :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitance :
1μF
ECCN Code :
EAR99
Mount :
2
Series :
GRM
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Multilayer :
yes
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 1 month ago)
Voltage - Rated DC :
100V
Murata Electronics GRM31CR72A105MA01L
GRM 1μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)