GRM31CR71A106KA01L
Mfr.Part #
GRM31CR71A106KA01L
Description
CAP CER 10UF 10V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Lead Free :
Lead Free
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Height :
1.6mm
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Tolerance :
±10%
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Number of Pins :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Thickness :
1.8034mm
Capacitance :
10μF
Case Code (Metric) :
Dielectric Material :
Ceramic
REACH SVHC :
No SVHC
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
10V
Mount :
Surface Mount
Lifecycle Status :
TO BE DISCONTINUED (Last Updated: 1 month ago)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
X7R
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
1.6mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Series :
GRM
Multilayer :
yes
Voltage :
10V
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Temperature Characteristics Code :
X7R
Introducing Ceramic Capacitors Murata Electronics GRM31CR71A106KA01L from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Operating Temperature:-55°C~125°C, Number of Pins:2, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Voltage:10V, Package / Case:1206 (3216 Metric), GRM31CR71A106KA01L pinout, GRM31CR71A106KA01L datasheet PDF, GRM31CR71A106KA01L amp .Beyond Ceramic Capacitors Murata Electronics GRM31CR71A106KA01L ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Murata Electronics GRM31CR71A106KA01L
GRM 10μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
GRM31CR71A106KA01L Overview
A program's size/dimension is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm for this device.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 10V, it is capable of operating.
GRM31CR71A106KA01L Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 10V