GRM31CR70J106KA01L
Mfr.Part #
GRM31CR70J106KA01L
Description
CAP CER 10UF 6.3V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Number of Pins :
2
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
X7R
Series :
GRM
Terminal Shape :
WRAPAROUND
RoHS Status :
RoHS Compliant
REACH SVHC :
No SVHC
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
JESD-609 Code :
e3
Dielectric Material :
Ceramic
Height :
1.6mm
Insulation Resistance :
50mOhm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
ECCN Code :
EAR99
Thickness :
1.8034mm
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mount :
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Capacitance :
10μF
Pbfree Code :
yes
Depth :
1.6mm
Case Code (Metric) :
Lifecycle Status :
TO BE DISCONTINUED (Last Updated: 2 weeks ago)
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Multilayer :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Characteristics Code :
X7R
GENERAL PURPOSE
Voltage :
6.3V
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated DC :
6.3V
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Introducing Ceramic Capacitors Murata Electronics GRM31CR70J106KA01L from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:2, Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Number of Terminations:2, Voltage:6.3V, Package / Case:1206 (3216 Metric), GRM31CR70J106KA01L pinout, GRM31CR70J106KA01L datasheet PDF, GRM31CR70J106KA01L amp .Beyond Ceramic Capacitors Murata Electronics GRM31CR70J106KA01L ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Murata Electronics GRM31CR70J106KA01L
GRM 10μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
GRM31CR70J106KA01L Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.Powered by voltage of 6.3V, it can be operated with a voltage of rated DC.In this capacitor, the insulation resistance is 50MOhm (the resistance between two electrical conductors or two systems of conductors separated by an insulating material).
GRM31CR70J106KA01L Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 6.3V