GRM31CR61C475MA88L
Mfr.Part #
GRM31CR61C475MA88L
Description
CAP CER MLCC
Factory Lead Time :
10 Weeks
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Tolerance :
20%
Number of Terminations :
2
Operating Temperature (Max) :
85°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Dielectric :
X5R
Capacitance :
4.7μF
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 3 weeks ago)
Length :
3.2mm
Voltage - Rated DC :
16V
Thickness :
1.6mm
Surface Mount :
yes
Operating Temperature (Min) :
-55°C
e3
Width :
1.6mm
Temperature Characteristics Code :
X5R
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Package / Case :
Mounting Feature :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
GRM31CR61C475MA88L
Murata Electronics GRM31CR61C475MA88L
4.7μF Ceramic Capacitor 20% 15% ppm/°C 2 Terminations 1206