GRM31CD80G107MEA8L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GRM31CD80G107MEA8L
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 100UF 4V X6T 1206
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Subcategory :
Capacitors
Length :
3.2 mm
Tolerance :
±20%
Packaging :
Cut Tape
RoHS :
Details
Voltage - Rated :
4V
Termination :
Standard
Lead Spacing :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Ratings :
Dielectric :
X6T
Product Type :
Ceramic Capacitors
Height :
1.6 mm
Product Status :
Active
Features :
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Lead Style :
Maximum Operating Temperature :
+ 105 C
Capacitance :
100 µF
Package :
Digi-Reel?
Temperature Coefficient :
X6T
Height - Seated (Max) :
Termination Style :
SMD/SMT
Product :
General Type MLCCs
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Series :
GRM
Failure Rate :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Brand :
Size / Dimension :
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Murata
Width :
1.6 mm
Thickness (Max) :
0.075" (1.90mm)
Murata Electronics GRM31CD80G107MEA8L
GRM 100 μF 4V Ceramic Capacitor ±20% X6T 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) -55°C ~ 105°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)