GRM31A7U3D390JW31D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GRM31A7U3D390JW31D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 39PF 2KV U2J 1206
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Height :
1mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Characteristics Code :
U2J
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
2kV
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000V
Depth :
1.6mm
Temperature Coefficient :
U2J
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Mount :
Surface Mount
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
39pF
Termination :
SMD/SMT
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
ECCN Code :
EAR99
Multilayer :
yes
Number of Terminations :
2
Thickness :
990.6μm
Case Code (Imperial) :
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
Factory Lead Time :
10 Weeks
Tolerance :
±5%
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Case Code (Metric) :
Thickness (Max) :
0.039 1.00mm
Series :
GRM
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Radiation Hardening :
No
Dielectric Material :
Ceramic
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Length :
3.2mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Murata Electronics GRM31A7U3D390JW31D
GRM 39pF Ceramic Capacitor ±5% U2J 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
GRM31A7U3D390JW31D Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.This coefficient equals U2J indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 2kV allows it to function.
GRM31A7U3D390JW31D Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with U2J being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 2kV