GRM31A7U3D120JW31D
Mfr.Part #
GRM31A7U3D120JW31D
Description
CAP CER 12PF 2KV U2J 1206
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated DC :
2kV
Tolerance :
±5%
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
U2J
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Thickness :
990.6μm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Multilayer :
yes
Radiation Hardening :
No
Temperature Characteristics Code :
U2J
Capacitance :
12pF
Factory Lead Time :
10 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Depth :
1.6mm
HTS Code :
Dielectric Material :
Ceramic
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000V
Series :
GRM
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Length :
3.2mm
Height :
1mm
Case Code (Metric) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness (Max) :
0.039 1.00mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Murata Electronics GRM31A7U3D120JW31D
GRM 12pF Ceramic Capacitor ±5% U2J 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
GRM31A7U3D120JW31D Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is U2J.Ceramic capacitor runs on voltage of 2kV - Rated DC.
GRM31A7U3D120JW31D Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with U2J being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 2kV