GRM31A7U2J470JW31D
Mfr.Part #
GRM31A7U2J470JW31D
Description
CAP CER 47PF 630V U2J 1206
1206 (3216 Metric)
Dielectric Material :
Ceramic
Mount :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Thickness (Max) :
0.039 1.00mm
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Depth :
1.6mm
Thickness :
990.6μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
47pF
Temperature Characteristics Code :
U2J
Tolerance :
±5%
Length :
3.2mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Voltage :
630V
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
U2J
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Multilayer :
yes
Case Code (Metric) :
Radiation Hardening :
No
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
ECCN Code :
EAR99
Height :
1mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Case Code (Imperial) :
HTS Code :
Voltage - Rated DC :
630V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Introducing Ceramic Capacitors Murata Electronics GRM31A7U2J470JW31D from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:1206 (3216 Metric), Number of Terminations:2, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Operating Temperature:-55°C~125°C, Voltage:630V, GRM31A7U2J470JW31D pinout, GRM31A7U2J470JW31D datasheet PDF, GRM31A7U2J470JW31D amp .Beyond Ceramic Capacitors Murata Electronics GRM31A7U2J470JW31D ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Murata Electronics GRM31A7U2J470JW31D
GRM 47pF Ceramic Capacitor ±5% U2J 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)