GRM31A5C2J391JW01D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GRM31A5C2J391JW01D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 390PF 630V C0G/NP0 1206
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Length :
3.2mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitance :
390pF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Thickness :
990.6μm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Thickness (Max) :
0.039 1.00mm
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Multilayer :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Tolerance :
±5%
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Case Code (Metric) :
Series :
GRM
REACH SVHC :
No SVHC
Termination :
SMD/SMT
ECCN Code :
EAR99
Dielectric :
C0G
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Case Code (Imperial) :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Characteristics Code :
C0G
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Voltage - Rated DC :
630V
Height :
1mm
Depth :
1.6mm
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Murata Electronics GRM31A5C2J391JW01D
GRM 390pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)