GRM31A5C2J240GW01D
Mfr.Part #
GRM31A5C2J240GW01D
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 24PF 630V C0G/NP0 1206
Ceramic Capacitors
Class :
Class 1
Termination Style :
SMD/SMT
Packaging :
Reel
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Capacitance :
24 pF
Failure Rate :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Package :
Tape and Reel (TR)
Ratings :
Thickness (Max) :
0.039" (1.00mm)
Product Type :
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Height - Seated (Max) :
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Tolerance :
±2%
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Type :
Chip Multilayer Ceramic Capacitor for General Purpose
Width :
1.6 mm
Voltage - Rated :
630V
Termination :
Standard
Size / Dimension :
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Subcategory :
Capacitors
Height :
1 mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Brand :
RoHS :
Details
Series :
GRM
Product :
General Type MLCCs
Murata
Product Status :
Active
Lead Spacing :
Features :
Length :
3.2 mm
Lead Style :
Dielectric :
C0G (NP0)
Murata Electronics GRM31A5C2J240GW01D
GRM 24 pF 630V Ceramic Capacitor ±2% C0G, NP0 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)