GRM31A5C2H100JW01D
Mfr.Part #
GRM31A5C2H100JW01D
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10PF 500V C0G/NP0 1206
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Width :
1.6mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Multilayer :
yes
Dielectric :
C0G
Case Code (Metric) :
Weight :
40.001177mg
Case Code (Imperial) :
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Factory Lead Time :
10 Weeks
Height :
1mm
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated DC :
500V
Termination :
SMD/SMT
Length :
3.2mm
Thickness :
1.2954mm
Mount :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Temperature Characteristics Code :
C0G
Composition :
Ceramic
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
GRM
Capacitance :
10pF
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Murata Electronics GRM31A5C2H100JW01D
GRM 10pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)