GRM319R72A562KA01J
Mfr.Part #
GRM319R72A562KA01J
Description
CAP CER MLCC
Ceramic Capacitors
Multilayer :
yes
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
1.6mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Operating Temperature :
125°C
Thickness :
850μm
Tolerance :
10%
Package / Case :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Dielectric :
X7R
Capacitance :
5.6nF
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 2 weeks ago)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Length :
3.2mm
Voltage - Rated DC :
100V
Material :
Ceramic
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
JESD-609 Code :
e3
Temperature Characteristics Code :
X7R
Voltage - Rated :
100V
Pbfree Code :
yes
Height :
950μm
Surface Mount :
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Number of Terminations :
2
Mounting Feature :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
GRM319R72A562KA01J
Murata Electronics GRM319R72A562KA01J
5.6nF 100V Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations 1206