GRM319R72A222KA01D
Mfr.Part #
GRM319R72A222KA01D
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2200PF 100V X7R 1206
Voltage - Rated DC :
100V
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Series :
GRM
Material :
Ceramic
Case Code (Metric) :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 2 weeks ago)
Length :
3.2mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Capacitance :
2200pF
Termination :
SMD/SMT
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Characteristics Code :
X7R
Tolerance :
±10%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Multilayer :
yes
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Coefficient :
X7R
Depth :
1.6mm
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
ROHS3 Compliant
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Height :
950μm
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness :
939.8μm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Radiation Hardening :
No
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Murata Electronics GRM319R72A222KA01D
GRM 2200pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)