GRM319R71H104JA01D
Mfr.Part #
GRM319R71H104JA01D
Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R 1206
Depth :
1.6mm
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Pbfree Code :
yes
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Width :
2.5mm
Tolerance :
±5%
RoHS Status :
RoHS Compliant
Capacitance :
0.1μF
Surface Mount, MLCC
Lifecycle Status :
TO BE DISCONTINUED (Last Updated: 1 month ago)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Length :
3.2mm
Voltage - Rated DC :
50V
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e3
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Characteristics Code :
X7R
Temperature Coefficient :
X7R
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Thickness :
939.8μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
850μm
Dielectric Material :
Ceramic
Murata Electronics GRM319R71H104JA01D
GRM 0.1μF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
GRM319R71H104JA01D Overview
A 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.This device can operate on voltage - Rated DC of 50V.
GRM319R71H104JA01D Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V