GRM319R71E684KA01J
Mfr.Part #
GRM319R71E684KA01J
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.68UF 25V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Mount :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
X7R
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Termination :
SMD/SMT
Height :
950μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Case Code (Imperial) :
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Material :
Ceramic
Voltage - Rated DC :
25V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e3
ROHS3 Compliant
Series :
GRM
Capacitance :
0.68µF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
1.6mm
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
WRAPAROUND
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Tolerance :
±10%
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Tape and Reel (TR)
HTS Code :
Length :
3.2mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 3 weeks ago)
ECCN Code :
EAR99
Murata Electronics GRM319R71E684KA01J
GRM 0.68μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)