GRM319R71C105KAA3J
Mfr.Part #
GRM319R71C105KAA3J
Description
CAP CER 1UF 16V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Height :
950μm
Lead Free :
Lead Free
Termination :
SMD/SMT
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 3 weeks ago)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
HTS Code :
Voltage - Rated DC :
16V
EAR99
Length :
3.2mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Dissipation Factor :
0.035 %
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Thickness :
939.8μm
Tolerance :
±10%
Material :
GRM
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
X7R
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Depth :
1.6mm
Capacitance :
1μF
Murata Electronics GRM319R71C105KAA3J
GRM 1μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)