GRM319R61K225MA12D
Mfr.Part #
GRM319R61K225MA12D
Description
CAP CER 2.2UF 80V X5R 1206
Capacitance :
2.2μF
Packaging :
Cut Tape (CT)
Temperature Characteristics Code :
X5R
Tolerance :
±20%
Dielectric Material :
Ceramic
Temperature Coefficient :
X5R
Case Code (Metric) :
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
80V
Lifecycle Status :
TO BE DISCONTINUED (Last Updated: 2 weeks ago)
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Case Code (Imperial) :
Thickness :
939.8μm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Murata Electronics GRM319R61K225MA12D
GRM 2.2μF Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
GRM319R61K225MA12D Overview
A 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X5R.This device can operate on voltage - Rated DC of 80V.
GRM319R61K225MA12D Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 80V