GRM319R61C106ME15D
Mfr.Part #
GRM319R61C106ME15D
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10UF 16V X5R 1206
yes
Height :
850μm
Temperature Coefficient :
X5R
Length :
3.2mm
Number of Terminations :
2
Weight :
40.001177mg
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Characteristics Code :
X5R
Thickness :
939.8μm
Capacitance :
10μF
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Composition :
Ceramic
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Case Code (Metric) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Imperial) :
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 1 month ago)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±20%
Mount :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Series :
GRM
Voltage - Rated DC :
16V
Width :
2.5mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Murata Electronics GRM319R61C106ME15D
GRM 10μF Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)