GRM319R61A225KA01J
Mfr.Part #
GRM319R61A225KA01J
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2.2UF 10V X5R 1206
Ceramic Capacitors
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 1 month ago)
Mount :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Multilayer :
yes
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Imperial) :
Capacitance :
2.2μF
Thickness :
939.8μm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Temperature Coefficient :
X5R
Voltage - Rated DC :
10V
Dielectric Material :
Ceramic
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Height :
850μm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Tolerance :
±10%
Series :
GRM
Temperature Characteristics Code :
X5R
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Radiation Hardening :
No
HTS Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Depth :
1.6mm
Murata Electronics GRM319R61A225KA01J
GRM 2.2μF Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)