GRM319R60J106ME01D
Mfr.Part #
GRM319R60J106ME01D
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10UF 6.3V X5R 1206
Ceramic Capacitors
Height :
850μm
Width :
1.6002mm
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Length :
3.2mm
Case Code (Metric) :
Dielectric :
X5R
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±20%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Thickness :
939.8μm
Series :
GRM
Voltage - Rated DC :
6.3V
Mount :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
X5R
Radiation Hardening :
No
Depth :
1.6mm
Max Operating Temperature :
85°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Voltage - Rated :
6.3V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Termination :
SMD/SMT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Capacitance :
10μF
Murata Electronics GRM319R60J106ME01D
GRM 10μF 6.3V Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~85°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
GRM319R60J106ME01D Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.The operating temperature should be higher than -55°C to achieve stable operation.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X5R.Ceramic capacitor runs on voltage of 6.3V - Rated DC.
GRM319R60J106ME01D Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 6.3V