GRM319R60J106KE19D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GRM319R60J106KE19D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10UF 6.3V X5R 1206
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Capacitance :
10μF
Series :
GRM
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Thickness :
939.8μm
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Dielectric Material :
Ceramic
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 2 weeks ago)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
Height :
850μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Multilayer :
yes
Mount :
Surface Mount
Temperature Characteristics Code :
X5R
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated DC :
6.3V
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Tolerance :
±10%
Depth :
1.6mm
Temperature Coefficient :
X5R
Radiation Hardening :
No
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Case Code (Metric) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Murata Electronics GRM319R60J106KE19D
GRM 10μF Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)