GRM3196P1H511JZ01D
Mfr.Part #
GRM3196P1H511JZ01D
Description
CAP CER 510PF 50V P2H 1206
Case Code (Metric) :
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Termination :
SMD/SMT
HTS Code :
Multilayer :
yes
Tolerance :
±5%
Capacitance :
510pF
Thickness :
939.8μm
Voltage - Rated DC :
50V
Height :
850μm
Depth :
1.6mm
GRM
Dielectric Material :
Ceramic
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Temperature Coefficient :
P2H
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Number of Terminations :
2
Temperature Characteristics Code :
P2H
Case Code (Imperial) :
ECCN Code :
EAR99
Murata Electronics GRM3196P1H511JZ01D
GRM 510pF Ceramic Capacitor ±5% P2H 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
GRM3196P1H511JZ01D Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.This coefficient equals P2H indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 50V allows it to function.
GRM3196P1H511JZ01D Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with P2H being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V