GRM3195C1H222JA01J
Mfr.Part #
GRM3195C1H222JA01J
Description
CAP CER 2200PF 50V C0G/NP0 1206
Ceramic Capacitors
Multilayer :
yes
Case Code (Metric) :
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Dielectric :
C0G
Series :
GRM
HTS Code :
Thickness :
939.8μm
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±5%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Material :
Ceramic
Height :
950μm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Capacitance :
2200pF
Depth :
1.6mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Mount :
Surface Mount
Temperature Characteristics Code :
C0G
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Voltage - Rated DC :
50V
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 1 month ago)
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
C0G NP0
1206 (3216 Metric)
Murata Electronics GRM3195C1H222JA01J
GRM 2200pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)