GRM316R61E225KA12J
Mfr.Part #
GRM316R61E225KA12J
Description
CAP CER 2.2UF 25V X5R 1206
Voltage - Rated DC :
25V
No
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitance :
2.2μF
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Thickness :
711.2μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
GRM
Temperature Characteristics Code :
X5R
Case Code (Imperial) :
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±10%
Pbfree Code :
yes
Thickness (Max) :
0.028 0.70mm
Multilayer :
yes
HTS Code :
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Dielectric Material :
Ceramic
Depth :
1.6mm
JESD-609 Code :
e3
Height :
600μm
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 1 month ago)
1206 (3216 Metric)
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Temperature Coefficient :
X5R
Length :
3.2mm
Murata Electronics GRM316R61E225KA12J
GRM 2.2μF Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)