GRM3166T1H9R0DD01D
Mfr.Part #
GRM3166T1H9R0DD01D
Description
CAP CER 9PF 50V T2H 1206
Ceramic Capacitors
Multilayer :
yes
Temperature Characteristics Code :
T2H
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Capacitance :
9pF
GENERAL PURPOSE
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated DC :
50V
Tolerance :
±0.5pF
Case Code (Imperial) :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Height :
600μm
Thickness (Max) :
0.028 0.70mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Dielectric Material :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
HTS Code :
Series :
GRM
ECCN Code :
EAR99
Depth :
1.6mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Termination :
SMD/SMT
Number of Terminations :
Thickness :
711.2μm
Temperature Coefficient :
T2H
Murata Electronics GRM3166T1H9R0DD01D
GRM 9pF Ceramic Capacitor ±0.5pF T2H 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
GRM3166T1H9R0DD01D Overview
A 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is T2H.This device can operate on voltage - Rated DC of 50V.
GRM3166T1H9R0DD01D Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with T2H being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V