GRM3166R1H151JZ01D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GRM3166R1H151JZ01D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 150PF 50V R2H 1206
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Radiation Hardening :
No
Termination :
SMD/SMT
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height :
600μm
Temperature Coefficient :
R2H
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±5%
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Dielectric Material :
Ceramic
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Series :
GRM
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Thickness (Max) :
0.028 0.70mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Depth :
1.6mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Multilayer :
yes
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Thickness :
711.2μm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Voltage - Rated DC :
50V
Temperature Characteristics Code :
R2H
Capacitance :
150pF
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Murata Electronics GRM3166R1H151JZ01D
GRM 150pF Ceramic Capacitor ±5% R2H 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
GRM3166R1H151JZ01D Overview
A 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is R2H.This device can operate on voltage - Rated DC of 50V.
GRM3166R1H151JZ01D Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with R2H being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V