GRM3166P1H181JZ01D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GRM3166P1H181JZ01D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 180PF 50V P2H 1206
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Thickness :
711.2μm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Height :
600μm
Temperature Characteristics Code :
P2H
JESD-609 Code :
e3
Series :
GRM
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Case Code (Imperial) :
Depth :
1.6mm
Case Code (Metric) :
Capacitance :
180pF
Voltage - Rated DC :
50V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Thickness (Max) :
0.028 0.70mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
P2H
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Termination :
SMD/SMT
HTS Code :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Mount :
Surface Mount
Dielectric Material :
Ceramic
Multilayer :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Radiation Hardening :
No
Murata Electronics GRM3166P1H181JZ01D
GRM 180pF Ceramic Capacitor ±5% P2H 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
GRM3166P1H181JZ01D Overview
Ceramic capacitor is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to P2H.A voltage of 50V is required to operate this capacitor.
GRM3166P1H181JZ01D Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with P2H being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V