GRM219R72A331KA01J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GRM219R72A331KA01J
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 330PF 100V X7R 0805
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Material :
Ceramic
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Case Code (Imperial) :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
100V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Multilayer :
yes
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±10%
Temperature Coefficient :
X7R
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Series :
GRM
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
SMD/SMT
Depth :
1.25mm
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 1 month ago)
Thickness :
850μm
Number of Terminations :
2
Mount :
Surface Mount
Temperature Characteristics Code :
X7R
Case Code (Metric) :
Height :
1.45mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Capacitance :
330pF
Murata Electronics GRM219R72A331KA01J
GRM 330pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)