GRM219R71H103KA01J
Mfr.Part #
GRM219R71H103KA01J
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10000PF 50V X7R 0805
Tolerance :
±10%
EAR99
Lifecycle Status :
TO BE DISCONTINUED (Last Updated: 1 month ago)
Weight :
9.49709mg
Mount :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
X7R
Composition :
Ceramic
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Series :
GRM
Voltage - Rated DC :
50V
Length :
2mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Thickness :
939.8μm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Height :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Width :
1.25mm
Pbfree Code :
yes
Case Code (Imperial) :
Capacitance :
10000pF
Murata Electronics GRM219R71H103KA01J
GRM 10000pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
GRM219R71H103KA01J Overview
A program's size/dimension is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm for this device.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 50V, it is capable of operating.
GRM219R71H103KA01J Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V