GRM188R72A391MA01J
Mfr.Part #
GRM188R72A391MA01J
Description
CAP CER MLCC
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Length :
1.6mm
Dielectric :
X7R
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
JESD-609 Code :
e3
Mounting Feature :
Surface Mount
Height :
0.8mm
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
WRAPAROUND
Factory Lead Time :
10 Weeks
Surface Mount :
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 1 month ago)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature (Max) :
125°C
Voltage - Rated DC :
100V
Capacitance :
390pF
Tolerance :
20%
X7R
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Datasheets
GRM188R72A391MA01J
Murata Electronics GRM188R72A391MA01J
390pF Ceramic Capacitor 20% 15% ppm/°C 2 Terminations 0603