GRM188R72A153KAC4D
Mfr.Part #
GRM188R72A153KAC4D
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.015UF 100V X7R 0603
Stock
1
In Stock :
1
WRAPAROUND
Series :
GRM
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
950μm
1 (Unlimited)
Weight :
6.293594mg
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Pbfree Code :
yes
Material :
Ceramic
Width :
0.8mm
Case Code (Imperial) :
0603
Thickness :
889μm
Voltage - Rated DC :
100V
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Tolerance :
±10%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 1 month ago)
Capacitance :
0.015µF
EAR99
Case Code (Metric) :
1608
Applications :
GENERAL PURPOSE
Length :
1.6mm
Mount :
Surface Mount
Murata Electronics GRM188R72A153KAC4D
GRM 0.015μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)