GRM188R72A102MA01D
Mfr.Part #
GRM188R72A102MA01D
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1000PF 100V X7R 0603
Voltage - Rated DC :
100V
Depth :
800μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
Radiation Hardening :
No
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Width :
0.8mm
Tolerance :
±20%
ECCN Code :
EAR99
Termination :
SMD/SMT
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Length :
1.6mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
HTS Code :
Multilayer :
yes
Case Code (Imperial) :
Capacitance :
1000pF
Series :
GRM
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 1 month ago)
Temperature Coefficient :
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
Ceramic
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Lead Free :
Lead Free
Thickness :
889μm
Mount :
Surface Mount
Height :
800μm
Murata Electronics GRM188R72A102MA01D
GRM 1000pF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)