GRM188R71H332MA01D
Mfr.Part #
GRM188R71H332MA01D
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 3300PF 50V X7R 0603
WRAPAROUND
Applications :
GENERAL PURPOSE
Width :
0.8mm
Radiation Hardening :
No
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Depth :
800μm
Case Code (Imperial) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
HTS Code :
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness :
889μm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
JESD-609 Code :
e3
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Length :
1.6mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Height :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
GRM
Capacitance :
3300pF
Case Code (Metric) :
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lifecycle Status :
TO BE DISCONTINUED (Last Updated: 2 weeks ago)
Voltage - Rated DC :
50V
Tolerance :
±20%
Dielectric Material :
Ceramic
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Murata Electronics GRM188R71H332MA01D
GRM 3300pF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
GRM188R71H332MA01D Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.Ceramic capacitor runs on voltage of 50V - Rated DC.
GRM188R71H332MA01D Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V