GRM188R71H123KA01D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GRM188R71H123KA01D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.012UF 50V X7R 0603
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Length :
1.6mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Voltage :
50V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Multilayer :
yes
HTS Code :
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
800μm
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Case Code (Metric) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Pbfree Code :
yes
Mount :
Surface Mount
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±10%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Termination :
SMD/SMT
Material :
Ceramic
Capacitance :
0.012µF
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
X7R
Lifecycle Status :
TO BE DISCONTINUED (Last Updated: 1 month ago)
Thickness :
889μm
Voltage - Rated DC :
50V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
Width :
0.8mm
Series :
GRM
Case Code (Imperial) :
Number of Terminations :
2
Depth :
800μm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Introducing Ceramic Capacitors Murata Electronics GRM188R71H123KA01D from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:50V, Package / Case:0603 (1608 Metric), Operating Temperature:-55°C~125°C, Number of Terminations:2, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, GRM188R71H123KA01D pinout, GRM188R71H123KA01D datasheet PDF, GRM188R71H123KA01D amp .Beyond Ceramic Capacitors Murata Electronics GRM188R71H123KA01D ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Murata Electronics GRM188R71H123KA01D
GRM 0.012μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
GRM188R71H123KA01D Overview
This device's program size/dimension is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 50V can be used for operation.
GRM188R71H123KA01D Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V