GRM188R71E473KA01J
Mfr.Part #
GRM188R71E473KA01J
Description
CAP CER 0.047UF 25V X7R 0603
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Thickness :
889μm
Capacitance :
0.047µF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Depth :
800μm
Series :
GRM
X7R
Voltage :
25V
Tolerance :
±10%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e3
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Width :
0.8mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Voltage - Rated DC :
25V
Length :
1.6mm
HTS Code :
Radiation Hardening :
No
Mount :
Surface Mount
Introducing Ceramic Capacitors Murata Electronics GRM188R71E473KA01J from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Operating Temperature:-55°C~125°C, Voltage:25V, Package / Case:0603 (1608 Metric), Mounting Type:Surface Mount, MLCC, GRM188R71E473KA01J pinout, GRM188R71E473KA01J datasheet PDF, GRM188R71E473KA01J amp .Beyond Ceramic Capacitors Murata Electronics GRM188R71E473KA01J ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Murata Electronics GRM188R71E473KA01J
GRM 0.047μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
GRM188R71E473KA01J Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 25V.
GRM188R71E473KA01J Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V