GRM188R71E273KA01D
Mfr.Part #
GRM188R71E273KA01D
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.027UF 25V X7R 0603
Ceramic Capacitors
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±10%
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Thickness :
889μm
Series :
GRM
Length :
1.6mm
Voltage - Rated DC :
25V
Termination :
SMD/SMT
HTS Code :
Width :
0.8mm
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Capacitance :
0.027μF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Case Code (Metric) :
Lifecycle Status :
TO BE DISCONTINUED (Last Updated: 1 month ago)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Radiation Hardening :
No
Multilayer :
yes
Mount :
yes
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Lead Free :
Lead Free
Voltage :
25V