GRM188R71E105KA12J
Mfr.Part #
GRM188R71E105KA12J
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1UF 25V X7R 0603
Width :
0.8mm
Tolerance :
±10%
Termination :
SMD/SMT
Thickness :
889μm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Length :
1.6mm
Height :
800μm
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mount :
Surface Mount
Weight :
6.293594mg
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Series :
GRM
Lifecycle Status :
TO BE DISCONTINUED (Last Updated: 1 month ago)
Capacitance :
1μF
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Composition :
Ceramic
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Voltage - Rated DC :
25V
HTS Code :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Murata Electronics GRM188R71E105KA12J
GRM 1μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
GRM188R71E105KA12J Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.This coefficient equals X7R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 25V allows it to function.
GRM188R71E105KA12J Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V