GRM188R71C333KA01D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GRM188R71C333KA01D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.033UF 16V X7R 0603
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Lifecycle Status :
TO BE DISCONTINUED (Last Updated: 1 month ago)
Temperature Coefficient :
X7R
Number of Terminations :
2
Height :
800μm
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Depth :
800μm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Imperial) :
Lead Free :
Lead Free
Multilayer :
yes
Capacitance :
0.033µF
HTS Code :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Surface Mount
Thickness :
889μm
Voltage - Rated DC :
16V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
JESD-609 Code :
e3
Series :
GRM
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Case Code (Metric) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
1.6mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Dielectric Material :
Ceramic
Width :
0.8mm
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±10%
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Murata Electronics GRM188R71C333KA01D
GRM 0.033μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
GRM188R71C333KA01D Overview
Programs on this device are of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 16V Volts DC - Rated DC.
GRM188R71C333KA01D Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V