GRM188R71C223MA01D
Mfr.Part #
GRM188R71C223MA01D
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.022UF 16V X7R 0603
Temperature Characteristics Code :
X7R
Voltage - Rated DC :
16V
Capacitance :
0.022µF
Temperature Coefficient :
X7R
Tolerance :
±20%
Case Code (Imperial) :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
yes
Series :
GRM
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Thickness :
800μm
JESD-609 Code :
e3
Dielectric Material :
Ceramic
Case Code (Metric) :
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Termination :
SMD/SMT
Tape and Reel (TR)
Height :
800μm
RoHS Status :
RoHS Compliant
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Murata Electronics GRM188R71C223MA01D
GRM CERAMIC CAPACITOR 0603 1608Metric Ceramic Capacitor 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm X7R ±20% 0.022muF