GRM188R6YA475ME15D
Mfr.Part #
GRM188R6YA475ME15D
Description
CAP CER 4.7UF 35V X5R 0603
Ceramic Capacitors
Composition :
Ceramic
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness (Max) :
0.039 1.00mm
Temperature Coefficient :
X5R
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
4.7μF
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Thickness :
990.6μm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Length :
1.6mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Voltage - Rated DC :
35V
yes
Weight :
6.293594mg
Case Code (Metric) :
Width :
0.8mm
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Temperature Characteristics Code :
X5R
Case Code (Imperial) :
Murata Electronics GRM188R6YA475ME15D
GRM 4.7μF Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)