GRM188R61A335KE15D
Mfr.Part #
GRM188R61A335KE15D
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 3.3UF 10V X5R 0603
Ceramic Capacitors
Case Code (Imperial) :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Termination :
SMD/SMT
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e3
Depth :
800μm
Tolerance :
±10%
Pbfree Code :
yes
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
Height :
800μm
Capacitance :
3.3μF
Material :
Ceramic
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Series :
GRM
REACH SVHC :
No SVHC
Thickness :
889μm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Voltage :
10V
Mount :
Surface Mount
Temperature Characteristics Code :
X5R
RoHS Status :
RoHS Compliant
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~85°C
2
HTS Code :
Radiation Hardening :
No
Lifecycle Status :
TO BE DISCONTINUED (Last Updated: 1 month ago)
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated DC :
10V
Temperature Coefficient :
X5R
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Introducing Ceramic Capacitors Murata Electronics GRM188R61A335KE15D from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:0603 (1608 Metric), Voltage:10V, Operating Temperature:-55°C~85°C, Number of Terminations:2, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, GRM188R61A335KE15D pinout, GRM188R61A335KE15D datasheet PDF, GRM188R61A335KE15D amp .Beyond Ceramic Capacitors Murata Electronics GRM188R61A335KE15D ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Murata Electronics GRM188R61A335KE15D
GRM 3.3μF Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
GRM188R61A335KE15D Overview
Ceramic capacitor is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X5R.A voltage of 10V is required to operate this capacitor.
GRM188R61A335KE15D Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 10V